EN

Lenkijos talentui krepšinio pamokos Kaune tapo tramplinu į „Barceloną“

Lenkijos talentui krepšinio pamokos Kaune tapo tramplinu į „Barceloną“

filipas

Gegužės 3-ioji diena. Trylikametis Filipas žengia į krepšinio aikštelę. Pliaukštelėjęs rankomis su komandos draugais, pasisveikina su teisėjais bei ruošiasi savo finaliniam sezono pasirodymui Lietuvos Moksleivių krepšinio lygos (MKL) čempionate. „Tornado“ krepšinio mokyklos auklėtinio laukia lemiamu rungtynių akistata su Š.Marčiulionio krepšinio akademijos ekipa. 

Tokia buvo lenko Filipo Siewruko sezono Lietuvoje pabaigos pradžia. 190 cm ūgio paauglys iš kaimyninės valstybės kartu su tėčiu, krepšinio treneriu Bartlomėjumi Siewruku, į Lietuvą atvyko dar prieš 2014-2015 m. MKL pirmenybes ir nusprendė, jog dar nenušlifuotam Lenkijos krepšinio deimančiuku mūsų šalis taps puikiu tramplinu ateities karjerai.

„Pasirinkome Lietuvą dėl aukštesnės treniruočių kokybės nei ją turime Lenkijoje. Be to, lietuvių meilė krepšiniui – aiškiai pastebima ir tai prisideda prie šios sporto šakos klestėjimo, - kalbėjo Lietuvoje sūnaus progresą stebėjęs B. Siewrukas. – Filipui prisijungus prie „Tornado“ krepšinio mokyklos iškart pajutome profesionalų trenerių požiūrį į darbą bei buvome labai šiltai priimti šios organizacijos darbuotojų.“

Dirbdamas krepšinio treneriu, B. Siewrukas suprato, jog jo sūnus turės daugiau šansų mažesnėje, tačiau sustyguotą krepšinio sistemą turinčioje Lietuvoje. Lenkijoje, anot savo krepšinio mokyklą Košalino mieste turinčio B.Siewruko, moksleivių komandos žaidžia atskiruose regionuose, kurių pajėgumas skiriasi it diena ir naktis.

„Lenkijoje neturime divizionų, kuriuose galėtume suskirstyti regionų komandas pagal jų pajėgumą. Vienas regionas turi didesnį komandų skaičių bei didesnę konkurenciją, kitame – jaunieji krepšininkai yra priversti tobulėti esant atvirkštinei situacijai. Kuomet aikštelėje, atkrintamųjų varžybų metu, susiduria dviejų skirtingumo pajėgumo regionų lyderės rezultatai kartais būna labai nepadorūs. Tokios situacijos neprideda pasitikėjimo jauniesiems žaidėjams ir juos demotyvuoja“, - apie Lenkijos krepšinio ydas kalbėjo jaunojo Filipo tėvas.

Nors Lietuvos krepšinio talentų migracija už mūsų valstybės ribų nėra naujiena, užsienio sportininkų prisijungimas prie Lietuvos krepšinio mokyklų – nekasdienis reiškinys. Jaunuolio iš Lenkijos noras žaisti krepšinio mokykloje „Tornado“ buvo kiek netikėtas ir šios mokyklos direktoriui Dainiui Čiuprinskui.

„Filipo noras atvykti į Lietuvą mus nustebino, nes buvome jį matę tik tarptautiniame krepšinio turnyre ir vasaros stovykloje. Džiugu, kad įvertino mūsų mokyklos trenerio gerą darbą. Prieš sutinkant turėjome daug diskusijų su Filipo tėčiu dėl sąlygų, jo tobulėjimo, požiūrio į užsieniečius, - kalbėjo D.Čiuprinskas. - Mes nepaisome nei tautybės, nei rasės. Pagrindinis klausimas buvo, kaip suderinti jo gyvenimą šeimoje, nes netoleruojame, kad tokio amžiaus vaikai gyventų vieni be suaugusiųjų priežiūros.  Suderinus grafiką, jog Filipas kas mėnesį kelioms savaitėms atvyks į Kauną ir gyvens komandos draugų šeimose arba kartu su treneriu A. Grigaliūnu, sutikome priimti Filipą.“

Pasirinkus Lietuvą bei „Tornado“ krepšinio mokyklą, Filipo Siewruko laukė nemenkas gyvenimiškas iššūkis – kaip rasti kalbą su lenkiškai nekalbančiais komandos draugais. Nors bendravimo problemoms įveikti reikėjo laiko bei sugriauti psichologinius barjerus, visos jaunojo lenko problemos dingdavo krepšinio aikštelėje. Jau debiutinėse MKL čempionato rungtynes F.Siewrukas pelnė 21 tašką ir atkovojo 7 kamuolius, o sezoną užbaigė vidutiniškai mesdamas po 14,8 taško bei atkovodamas po 12,5 atšokusių kamuolio.

„Tai buvo daugiau nei jaunojo krepšininko tobulėjimas. Lietuvoje Filipas augo kaip asmenybė bei pagerino anglų kalbos įgūdžius, net pramoko lietuvių kalbos pagrindų. Jausdamas geresnį ryšį su komandos draugais, jis tapo labiau pasitikinčiu savimi bei galėjo priimti geresnius sprendimus krepšinio aikštelėje“, - apie ryškų savo sūnaus progresą aikštelėje ir už jos ribų kalbėjo B.Siewrukas.

Vaikų krepšinio specialistui iš Lenkijos pritarė ir krepšinio mokyklos „Tornado“ treneris Aivaras Grigaliūnas, kuris visą 2014-2015 m. sezoną treniravo Filipą trylikamečių komandoje. Anot A.Grigaliūno, jaunasis lenkas ateityje gali tapti itin pajėgiu krepšininku.

„Per vienerius metus mūsų komandoje Filipas turėjo priprasti ne tik prie komandos draugų, bet ir lietuviško krepšinio – jam reikėjo išmokti daugiau dalintis kamuoliu, prisitaikyti prie kietesnio krepšinio, - apie savo auklėtinio žaidimą pasakojo A.Grigaliūnas. – Tai yra ateities krepšininkas, turintis puikius duomenis ir tolesnis intensyvus darbas su Filipu gali jam padėti tapti puikiu profesionalu, nors tokiame amžiuje dar sunku modeliuoti krepšininko ateitį, nežinant tikslaus fiziologinio ir psichologinio vaiko tobulėjimo.“

Filipo Siewruko pirmojo sezono patirtis Lietuvoje baigėsi paskutinėmis, MKL finalo rungtynėmis. Nors „Tornado“ ekipai finale nepavyko nugalėti Š.Marčiulionio krepšinio akademijos ekipos, kylantis Lenkijos krepšinio talentas  vėl buvo vienas geriausių rungtynėse – 15 taškų ir 11 atkovotų kamuolių.

Perspektyviojo lenko karjera prasidėjusi Lenkijoje ir įgavusi pagreitį Lietuvoje pasuks į naują stotelę – Ispaniją. F.Siewruko tėvas pokalbio metu atskleidė, jog sūnus sulaukė kvietimo iš vienos stipriausių Europoje jaunųjų talentų kalvės.

„Jeigu viskas įvyks taip, kaip planuojame, Filipas ateinančius penkerius metus turėtų praleisti Ispanijoje, rungtyniaudamas „Barcelonos“ talentų akademijoje. Kaip ten seksis, mes nežinome, tačiau svajonės yra beribės. Tikiuosi, jog vieną dieną Filipo mama lygins jo baltus marškinius prieš būsimą NBA naujokų biržos vakarą, - apie sūnaus ateitį šypsodamasis kalbėjo B.Siewrukas. 

 {flike} {fcomment}